wypadki samochodowe na Orawie

Cucinissima

Temat: KatowiceJanek, czy zakaz handlu narkotykami jest sluszny?? Przeciez ktos kto nie chce nie musi ich kupowac, nie


Oczywiście, że jest niesłuszny!


Argumenty za zakazaniem jakiegoś produktu lub działalności opiero się zasadniczo na tych samych dwóch przesłankach, na których oparte są argumenty za przymusowym leczenim psychiatrycznym. Chodzi o to, żeby dana osoba nie wyrządziła krzywdy sobie a także nikomu ze swojego otoczenia. Ciekawe, że uzasadniona groza jaką budzą narkotyki, spowodowała, iż większość ludzi z pobudek irracjonalnych odnosi się z entuzjazmem do ich zakazywania. Argumenty przeciwko zakazowi narkotyków i środków halucynogennych są jeszcze bardziej oczywiste niż argumenty przeciwko prohibicji, której idea została chyba na zawsze skompromitowana w ponurych latach dwudziestych. Bo chociaż narkotyki są niewątpliwie bardziej szkodliwe niż alkohol, to zakazywanie jakiegoś produktu ze względu na jego szkodliwość prowadzi wprost do totalitarnego więzienia, w którym zakazuje się ludziom cukierków i każe pić jogurt "dla ich własnego dobra". Jeśli jednak chodzi o bardziej spektakularny argument dotyczący szkodliwości dla otoczenia, to alkohol zdecydowanie częściej niż narkotyki prowadzi do przestępstw, wypadków samochodowych itd. Narkotyki sprowadzają na człowieka nadzwyczajny spokój i czynią go bezwolnym. Istnieje oczywiście silny związek między uzależnieniem od narkotyków a przestępczością ale jest to zależność odwrotna niż przywoływana w argumentacji na rzecz prohibicji. Narkomani dopuszczają się kradzieży ponieważ zmusza ich do tego wysoka cena narkotyków, spowodowana zakazem ich sprzedaży! Gdyby narkotyki były legalne, ich podaż gwałtownie by wzrosła a czarnorynkowe ceny i łapówki dla policjantów by znikły, więc ceny spadłyby do takiego poziomu, że nie dochodziłoby do większości przestepstw popełnianych teraz przez narkomanów.

Nie jest to, oczywiście, argument za prohibicją alkoholu. Zakazywanie czegokolwiek tylko dlatego, że może się stać przyczyną przestępstwa jest nieuprawnione i stanowi zamach na orawa jednostki i prawa własności, zamach, który ma jeszcze mniejsze uzasadnienie niż aresztowanie wszystkich nastolatków płci męskiej. jedynie popełnione przestępstwo powinno być karane i walka z przestępstwami popełnionymi pod wpływem alkoholu musi polegać na ich skrupulatnym wykrywaniu.

Powtórzmy: każdy człowiek ma prawo wyboru. Można dowolnie szeroko głosić poglądy o szkodliwości papierosów, ale trzeba pozostawić ludziom wolność decydowania o własnym życiu.. W przeciwnym razie można równie dobrze zakazać wszelkich czynników rakotwórczych, na przykład noszenia zbyt ciasnych butów, niedopasowanych sztucznych szczęk, nadmiernego opalania się, a także jedzenia zbyt dużej ilości lodów, jajek i masła, które mogą być przyczyną chorób serca. A jeśli takie zakazy okażą się niemożliwe do wyegzekwowania to logika podpowiada, by umieścić ludzi w klatkach, tak żeby zapewnić im odpowiednią ilość nasłonecznienia, właściwą dietę, wygodne buty itd.


Murray N. Rothbard
"O nową wolność - manifest libertariański" 1973

Z wydania Fundacji Odpowiedzialność Obywatelska, 2004
tłum. Witold Falkowski
Źródło: szturmowa.com/f2/viewtopic.php?t=3060Temat: [18.01]Orkan Kyrill nad Europą,Wichury w Polsce
Nad zachodnią Europą szaleje w czwartek orkan Kyrill, któremu towarzyszy wiatr dochodzący w porywach nawet do 190 km/h.

Dotychczas żywioł spowodował co najmniej 14 ofiar śmiertelnych - głównie kierowców przygniecionych przez wyrwane drzewa.

Nad Wielką Brytanią przetoczyły się wichury o prędkości do 160 km na godzinę. Padają też ulewne deszcze, a krótkoterminowe prognozy dla Szkocji mówią o śniegu.

Właśnie w Wielkiej Brytanii orkan spowodował najwięcej - siedem - ofiar śmiertelnych; dwie osoby zginęły, kiedy pod naporem wiatru runęły na nie fragmenty muru.

W Niemczech zginęły co najmniej trzy osoby, w tym 18-miesięczne dziecko, na które spadły wyrwane z framug drzwi tarasu. Na szczycie Brocken w górach Harzu siła wiatru wynosiła wczesnym popołudniem 190 km/h.

We Francji, w pobliżu granicy belgijskiej, słup elektryczny przygniótł samochód, w którym zginęła instruktorka nauki jazdy. W zderzeniu samochodów na północy kraju zginął mężczyzna; jeden z pojazdów został porwany przez wiatr.

Potężne wichury sprawiły, że w rejonie Calais i Dunkierki bez prądu pozostaje ok. 70 tys. ludzi. W Paryżu władze miejskie podjęły decyzję o zamknięciu wszystkich parków i cmentarzy.

Dwóch ludzi zginęło w Holandii, gdy w okolicach Arnhem powalone przez wiatr drzewo przygniotło samochód.

Orkan Kyrill powoduje ogromne utrudnienia w komunikacji.

We Frankfurcie nad Menem żywioł spowodował konieczność odwołania 80 lotów na trasach krajowych i europejskich, a na londyńskim Heathrow - ponad 120. Z kolei w amsterdamskim porcie lotniczym Schiphol opóźnienia w ruchu samolotów przekraczały godzinę, a wiele lotów odwołano.

Szalejący nad Kanałem La Manche huragan spowodował wstrzymanie żeglugi między brytyjskim Dover a Dunkierką i Calais we Francji. Brytyjski port został zamknięty z powodu fatalnych warunków pogodowych.

Na wodach kanału w niebezpieczeństwie znalazło się 26 członków załogi brytyjskiego kontenerowca, który został uszkodzony. Marynarzy, którzy w porę ewakuowali się z tonącej jednostki, udało się uratować.

W Holandii wiatr zerwał część dachu głównego dworca kolejowego w Amsterdamie. Ze stacji ewakuowano pasażerów. Wicher, którego prędkość w porywach osiągała 130 kilometrów na godzinę, strzaskał pokrywające dach szklane panele, a ich odłamki pospadały na perony. Dworzec został zamknięty.

Według holenderskich kolei NS wstrzymano ruch na kilku liniach ze wschodu na zachód kraju. W całym kraju doszło do co najmniej 30 wypadków drogowych.

Podobna sytuacja panuje w sąsiedniej Belgii, gdzie zdarzyło się wiele wypadków, a na autostradach utworzyły się korki. Porty w Antwerpii i Ostendzie zostały częściowo zamknięte. Wiele promów nie mogło wypłynąć. W niektórych regionach doszło do wstrzymania transportu kolejowego.

W Wielkiej Brytanii jeszcze przed południem odwołano wiele pociągów z Londynu do Walii i zachodniej Anglii.

Niemieckie Koleje (DB) tymczasowo wstrzymały całkowicie ruch kolejowy w Nadrenii-Północnej Westfalii.

Z powodu zerwania części sieci trakcyjnej po południu wstrzymano kursowanie pociągów Eurostar i Thalys łączących Francję z Londynem i Brukselą.

Porywisty wiatr wywołał też zakłócenia w największym w Europie porcie morskim w Rotterdamie. W jednym z doków doszło do wycieku 1600 metrów sześciennych ropy, gdy statek uderzył w terminal naftowy.

Na jednej z katowickich budów silny wiatr złamał w czwartek po południu kolumnę dźwigu. Zginął operator, drugi mężczyzna jest ranny - poinformował rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik.
Do wypadku doszło na budowanym Osiedlu Bażantów. Według Wojtasika, wiatr złamał 25-metrową kolumnę dźwigu mniej więcej w połowie. Operator dźwigu zginął na miejscu, a jego kolega trafił do szpitala.

W czwartek do popołudnia śląska straż pożarna zanotowała ponad 70 interwencji związanych z silnym wiatrem, zwłaszcza w południowej części województwa. Są to najczęściej wyjazdy do złamanych konarów, zerwanych billboardów i rynien - powiedział Wojtasik. W nocy w całym kraju spodziewać się można silnego wiatru. Jego średnia prędkość może osiągnąć w porywach do 120 km/godz., a w pojedynczych przypadkach - nawet 130 km. na godzinę, a w górach nawet 180 kilometrów na godzinę. Miejscami wystąpić mogą burze.

W Tatrach do odwołania zamknięto przejście graniczne na Łysej Polanie. Silne podmuchy wiatru powaliły na drogę grube drzewa po obu stronach granicy.

Straż Graniczna zaleca przekraczanie granicy na najbliższych przejściach; w Jurgowie na Spiszu lub Chochołowie na Podhalu oraz Winiarczykówce i Chyżnem na Orawie.

Bardzo wietrzna noc zapowiada się również na Pomorzu. Zachodni i północno zachodni kierunek wiatru może spowodować kłopoty w portach. Powodem jest "cofka" - zjawisko powstające, gdy wiatr wtłacza wody morskie do przystani i ujść rzek.

Możliwe skutki wichury to zniszczenia zabudowań, zrywanie dachów, uszkodzenia wież i kominów, zrywanie linii napowietrznych, wyrywanie drzew z korzeniami, utrudnienia komunikacyjne. Do usuwania zniszczeń przygotowana jest Straż Pożarna. W tym celu należy dzwonić pod numer 998. Ale już teraz strażacy apelują o szczególną rozwagę.

Należy zwracać uwagę na wyginające się drzewa, a także balkony i dachy. Właściciele mieszkań powinni zabezpieczyć przedmioty, które znajdują się na balkonach tak, aby nie spadły na przechodzących pod domem ludzi.

Kierowcy powinni unikać parkowania pod drzewami, których konary mogą przygnieść auto. Kierowcy, którzy zdecydują się na podróż samochodem muszą szczególnie uważać przy wyprzedzaniu dużych samochodów ciężarowych i przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z lasu. Silny podmuch wiatru może pozbawić kierowcy kontroli nad samochodem i może dojść do wypadku.

Silny wiatr będzie wiał do jutra - w piątek po południu ma już słabnąć. Po przejściu frontu pogoda zacznie się stabilizować. W przyszłym tygodniu przyjdzie ochłodzenie. Będą przymrozki będzie padać śnieg. Powodem silnego wiatru jest huragan Kirył, który rozbudował się nad Atlantykiem i przejdzie w nocy nad całą Europą.
Źródło: forum.boldy.pl/viewtopic.php?t=6272


Copyright (c) 2009 Cucinissima | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.